Silikonowy boom

June 13, 2006 at 4:19 pm | Posted in , Uroda & Zdrowie | 2 Comments

Piękno coraz częściej staje się takim samym towarem rynkowym, jak wiedza czy umiejętności. Dlatego koncerny kosmetyczne prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i lepszych specyfików. Furorę robi medycyna estetyczna, czyli nieinwazyjna korekcja urody przy pomocy peelingów czy też makijażu permanentnego. Jednak największe oblężenie przeżywają kliniki chirurgii plastycznej. Jak grzyby po deszczu pojawiają się na terenie całego kraju.

Dlaczego tak wiele kobiet decyduje się zmienić swój wygląd, nawet za cenę wielkiego cierpienia fizycznego? Bo nie od dziś wiadomo, że piękniejszym wiedzie się lepiej. Potwierdzają to liczne badania socjologiczne i opinie psychologów. Piękno automatycznie utożsamiamy z dobrem, pięknych z dobrym charakterem, łagodnością, madrością. Podświadomie darzymy ich sympatią. Atrakcyjny image zapewnia nie tylko lepszą ocenę w oczach innych, ale także gwarantuje sukces i wyższą samoocenę.

 Psychologowie twierdzą, że do zmian w wyglądzie zazwyczaj nie zachęca nasze odbicie w lustrze, ale telewizyjne programy Metamorfoza Katarzynykobiece, typu reality show. Uczestniczki "Łabędziem być", czy "Ekstremalnych metamorfoz" z przeciętnych kobiet stają się gwiazdami. Totalną zmianę zawdzięczają licznym zabiegom chirurgicznym, stomatologicznym, korektom makijażystów, stylistów, fryzjerów i dietetyków. Cały sztab pracuje nad końcowym efektem, by kobieta mogła powiedzieć: "Jestem piękna".

Metamorfoza Violetty"Make me beautiful", program rodem z Holandii, dotarł także nad Wisłę. Chętnych do udziału w nim nie brakowało. Zgłosiło się ponad 100 tysięcy kobiet marzących o zmianie swojej aparycji. Do programu wybrano jedynie 30, które na oczach setek tysiąców widzów odsłaniają swe ładniejsze oblicze. Te, które znalazły się w szczęśliwej trzydziestce ułożyły sobie życie, prowadzą firmy, niektóre są w trakcie szukania pracy. A jednak program traktują jako przepustkę do jeszcze lepszego świata. Liczą na mniejszy bądź większy awans społeczny, poprawę samopoczucia, chcą być kobiece. Dlaczego rodzi się w nich przekonanie, że atrakcyjny wygląd to lepsze życie? Odpowiedzi należy szukać w dzisiejszej kulturze masowej. Do tej pory drogie operacje plastyczne zarezerwowane były jedynie dla świata showbiznesu. Gwiazdy bezpardonowo opowiadały, ile razy przechodziły lifting, kiedy zmieniły nos i w jakim wieku powiększyły piersi. Dziś teoretycznie każdy może być gwiazdą. Kliniki chirurgii plastycznej rozszerzają swoją działalność, ceny zabiegów ulegają powoli redukcji, a chętnych z całej Polski nie brakuje. Telewizyjne reklamy lansują model zgrabnej, młodej, wysportowanej kobiety, non-age, taki typ kobiety reklamuje zwykle wszystkie produkty. Trudno się dziwić, że patrząc na jej aparycję, ktoś może nabawić się kompleksów. Z serialami też nie jest lepiej. Starzy idą do lamusa, pozostają młodzi, piękni i bogaci. Generalnie, nie ma innego wyjścia, jak całkowicie wyłączyć się z obiegu mass mediów.

Kiedy prawie tysiąc lat temu p.n.e. w Indiach wykonano pierwszą operację plastyczną, nikt nawet nie przypuszczał, że ta metoda przetrwa do dziś i stanie się potężnym, światowym biznesem. Jeszcze 100 lat temu operacje plastyczne uważano za przejaw próżności, a chirurgów wykonujących zabiegi korekcyjne za tych, którzy szkodzą zdrowiu. Wszystko się zmienia. Dziś nikt już nie ma pretensji, ani wątpliwosci co do tego, kim jest chirurg-plastyk. Kobiety, które poddają się operacjom mówią o nich w największych superlatywach. Traktują jako swoich wybawców, uzdrowicieli, lekarzy duszy. niosących pomoc.

Francis Fukuyama w książce "Koniec człowieka" przepowiada, że z czasem operacje plastyczne staną się zbędne. Zastąpi je możliwość modyfikowania kodu DNA dzieci, jeszcze w łonie matki. W ten sposób wszystkie będą rodzić się piękne…     

Advertisements

2 Comments »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. Uważam, że chirurgia plastyczna jest potrzebna kobiecie w ostateczności. Ale czasami potrafi odmienić życie. Człowiek nabiera wartości we własnych oczach, a wtedy wszystko jest łatwiejsze.

  2. Prosz o pomoc pomóżcie mi !!!!!!!!! jestem młoda mam 21lat a jestem strasznie zniszczona po 2 ce dzieci
    starałam się ,zmienić ale jest ciężko mój stan jest tragiczny
    z poważaniem
    NATALIA BEYGER


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries and comments feeds.

%d bloggers like this: