Botox nie tylko na zmarszczki

June 12, 2006 at 11:49 am | Posted in , Uroda & Zdrowie | 2 Comments

341_11.jpgToksyna botulinowa czyli jad kiełbasiany zyskała popularność dzięki zastosowaniu w chirurgii kosmetycznej. Kilka zastrzyków w okolicach oczu, czoła i ust może sprawić cuda- wygładza zmarszczki i odejmuje kilka lat.

Zabieg jest prawie bezbolesny, a efekt natychmiastowy. Gwiazdy dużego i małego ekranu mimo, że się do tego otwarcie nie przyznają, stosują botox bardzo często.

Toksyna botulinowa jest z powodzniem stosowana w medycynie od około 20 lat. Używa się jej między innymi w okulistyce – np. w przypadku nadmiernego skurczu powiek, czy też w neurologii- w przypadkach nadmiernego skurczu różnych mięśni. W dermatologii, obok zastosowanie botoxu do wygładzania zmarszczek, stosuje się go do leczenia nadpotliwośći dłoni, stóp i pach. Toksyna botulinowa może nas także uwolnić od bólu głowy- podana w odpowiednią okolicę czoła, karku leczy migrenę.

Nie ma co się jednak oszukiwać, botox to niezwykle silna trucizna. Jednak jej właściwości zostały tak wykorzystane, by dawały pożądane efekty bez najmniejszego zagrożenia dla pacjenta. Preparaty z jadu kiełbasianego używane w medycynie są produkowane laboratoryjnie ze szczepów bakterii Clostridium botulinum , oczyszczane i pakowane w określone dawki. Co więcej po toksynę botulinową sięgają lekarze specjaliści z innych dziedzin. Ostatnie badania naukowców dowiodły, że botox może pomóc dzieciom z porażeniem mózgowym. Jego stosowanie ma redukować objawy porażenia poprzez obniżenie napięcia w mięśniach, co pozwala na lepsze kontrolowanie ruchów. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Urologów już jeden zastrzyk z jadu kiełbasianego może łagodzić objawy powszechnego u starszych mężczyzn łagodnego przerostu prostaty i poprawić jakość ich życia.

Advertisements

2 Comments »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. Z tą prostatą to bardzo ciekawe!

  2. Silna trucizna a leczy. Jak homeopatia !


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
Entries and comments feeds.

%d bloggers like this: