Król mimo wszystko.

February 12, 2006 at 3:54 pm | Posted in Nie do wiary | 1 Comment

krol.jpgW ostatnich latach o Michaelu Jacksonie słyszeliśmy głównie w związku  z jego  kolejnymi operacjami plastycznymi lub skandalami z molestowaniem nieletnich. W całym tym zgiełku niamal zapomniano, że Jackson to jedna z największych gwiazd muzyki pop XX wieku.

Michael Jackson (ur. 29 sierpnia 1958r.) rozpoczął karierę jako dziecko występami w rodzinnym zespole Jaskson5. Jednak apogeum jego popularności przypada na lata 80-te i początek 90-tych, kiedy ukazały się takie płyty jak :"Off the Wall', "Thriller", "Bad" i "Dangerous". Bez większej przesady można powiedzieć, że zrewolucjonizowały one muzykę pop. Jackson wprowadził do muzyki nowe elementy i doprowadził do perfekcji te dla niej typowe: taniec, sceniczne występy, teledyski i produkcję.Cechą charakterystyczną jego występów i teledysków jest duża liczba efektów specjalnych. Teksty jego piosenek poruszają często trudne tematy, takie jak przemoc, rasizm, głód czy wojna. Warto podkreślić, że Jackson jest też autorem większości swoich utworów. "Król popu" wystąpił raz w Polsce, we wrześniu 1996r. Koncert na warszawskim Bemowie był jednym z największych wydarzeń muzycznych w naszych kraju.

Ale Jackson to nie tylko pop ikona. Od wielu lat artysta angażuje się też w działalnośc charytatywną. Szczególnie chętnie pomaga dzieciom. Twierdzi się zresztą, że Jackson sam nigdy tak naprawdę nie dorósł. Najlepiej czuje się w towarzystwie dzieci. Z tym wiążą się także problemy. Na początku lat 90-tych po raz pierwszy został oskarżony o molestowanie seksualne nieletnich. Jednak proces sądowy nie zakończył się wyrokiem. Podobno Jackson słono zapłacił oskarżycielom za milczenie. Kolejny proces w podobnej sprawie rozpoczął się w styczniu 2005 r. Jacksonowi postawiono 10 zarzutów. Ostatecznie został uniewinniony, ale kontrowersje pozostają.

Inna sprawa to niezliczone opreracje plastyczne, w tym wybielanie skóry, którym gwiazdor konsekwentnie zaprzecza. Niestety, jego twarz – maska mówi sama za siebie. Właściwie każde publiczne pojawienie się Jacksona prowokuje do spekulacji na temat stanu jego zdrowia. Wiele mitów narosło także wokół małżeństw Michaela: pierwszego, z Debbie Rowe i drugiego, z Lisą Marie Presley. Żadne z nich nie trwało zbyt długo i przypuszczano, że miały odwrócić uwagę od skandali seksualnych. Ze związku z Debbie Rowe Jackson ma dwoje dzieci.

Trudno uciec od wszystkich tych "wątków pobocznych" pisząc o Jacksonie. Trudno też nie ulec wrażeniu, że w dużej mierze sam jest odpowiedzialny za dosyć smutny koniec swojej kariery. Mimo wszystko jednak dla wielu ludzi na świecie MJ to przede wszystkim niepowtarzalne zjawisko w historii muzyki.  Warto sobie o tym czasem przypomnieć.

Advertisements

1 Comment »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. […] Sylwetka Jacksona  […]


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
Entries and comments feeds.

%d bloggers like this: